NOVINKY
  • Změny od 1.1.2023 Od 1.1.2023 již nemáme smlouvu na odbornost vnitřního lékařství/interny u těchto ...
  • ZRUŠENA SKLEROTIZACE Na naší ambulanci již sklerotizace neprovádíme. Zajistíme Vám kontakty a doporučení na ...
  • PREVENTIVNÍ VYŠETŘENÍ V rámci naší ambulance poskytujeme preventivní vyšetření, na které nevyžadujeme ...
  • VYŠETŘENÍ PROKRVENÍ MOZKU V příznivých termínech (do jednoho měsíce) lze u nás provádět vyšetření krčních ...
  • LYMFATICKÉ MASÁŽE Provádíme kompresní léčbu lymfatickými masážemi nebo též mízní drenáže pomocí ...
  • DÚLEŽITÉ UZORNĚNÍ Prosíme pacienty, kteří se nemohou z jakéhokoliv důvodu dostavit v daném termínu k ...
  • NOVÁ ORDINACE Ambulanci najdete v přízemí polikliniky MEDISPOL, kde jsou obě ordinace i stacionář ...
UDÁLOSTI
  • Nepřítomnost MUDr. Faltýnkové: od: do:

ODSTRANĚNÍ KŘEČOVÝCH ŽIL (sklerotizace, skleroterapie křečových žil)

Sklerotizace

Skleroterapie spočívá v aplikaci látky, která naruší žilní výstelku, takže při současně použité kompresi se žíla "slepí" a zaniká. U velkých varixů nevhodných ke "klasické sklerotizaci" je variantou řešení u nás prováděná "skleroterapie pěnou" nebo cévní chirurgický zákrok.

Skleroterapie se provádí ambulantně, bez pracovní neschopnosti a dalších zvláštních omezení. Před zákrokem vždy provádíme dopplerovské vyšetření žil – vyšetření klientovi neúčtujeme, považujeme je za součást zákroku. Před zákrokem je nejvhodnější zhodnocení žilního systému duplexní ultrasonografií k posouzení optimální léčby.

Klasická sklerotizace

Používá se pro metličkové a malé křečové žíly: aplikace Aethoxysclerolu do varixu insulinovou jehlou – poškození a zánik varixu.

Skleroterapie pěnou

Skleroterapie pěnou se provádí u kmenové a velké varikosity. Aplikace pěny z Aethoxysclerolu a sterilního vzduchu do varixu vedoucí k poškození a následně zániku varixu.

Důležitá jsou následná opatření po obou formách sklerotizace: 4 dny nepřetržitá komprese s užitím elastických obinadel, nebo lépe kompresivních punčoch a poté 14 dnů vždy přes den!

Častým dotazem u pacientů zvažují zákrok který vede k odstranění křečových žil je, zda tyto žíly nebudou organismu chybět. Tyto žíly po odstranění nechybí, protože hlavní odtok krve z končetin zajišťuje hluboký žilní systém. Tyto zákroky jsou prováděny na žilách povrchových, které jsou onemocněním změněny tak, že celkovou funkci žilního systému zhoršují. Tím způsobují subjektivní potíže, jako jsou například otoky nohou. Při nedostatečné léčbě varixů hrozí rovněž rozšíření tohoto postižení na další, zatím dobře fungující žíly.

Skleroterapie: co je dobré vědět Ceník úkonů ambulance


FLEBEKTOMIE

Chirurgické odstranění varixu v místním znecitlivění z drobných řezů. Ambulantní zákrok na úrovni sklerotizace, vhodný k řešení větších varixů, které se po sklerotizaci znovu „otevřely“. Oproti klasické operaci křečových žil, při které je celá postižená žíla z těla vytržena, při této metodě chirurg odstraní pouze poškozené části žíly. Metoda je vhodná k odstranění drobných žilek mimo hlavní kmen.

KLASICKÁ OPERACE VARIXŮ

Jedná se o radikální odstranění kmenové povrchové žíly postižené takzvanou varikosní přeměnou která je zdrojem vzniku dalších křečových žil. Operace spočívá ve vytažení nemocné žíly kotvičkou na konci drátu který se žilou protáhne. Výhoda tohoto zákroku spočívá v důkladnosti odstranění křečové žíly, nevýhoda v poměrně velkém poškození okolních tkání a tím i velkém riziku komplikací a dlouhé rekonvalescenci po zákroku.

ALTERNATIVNÍ OPERAČNÍ ZÁKROKY (LASER, RFITT)

Zákrok je prováděn v místním znecitlivění nebo v krátké celkové narkóze. Poté, co je na kůži vyznačena žíla, která bude ošetřena, je napíchnuta jehlou ve výši kolenního kloubu resp. kotníku (jako je tomu při odběru krve). Tento vpich je jediným vstupním místem, takže po zákroku nezůstanou žádné jizvy. Vysokofrekvenční střídavý proud protéká žilní tkání, která je přiložena k bipolární elektrodě, a zahřeje ji na teplotu přesahující 60 °C. Tím je dosaženo smrštění žilní stěny. Následkem je pak uzavření tkáně a požadované přerušení venózního krevního toku křečovou žilou. Injekční stříkačkou je v okolí žíly aplikováno zředěné anestetikum, díky němuž je pak tento zákrok bezbolestný a chrání okolní tkáň před přehřátím. Na rozdíl od běžné operace žil radiofrekvenční metoda minimalizuje pooperační nepohodu - není nutné užívat léky na bolest - a má vynikající kosmetický efekt.

Laserové a radiofrekvenční výkony na křečových žilách nejsou hrazen zdravotními pojišťovnami.